A weboldala látogatónak többsége általában határozott céllal érkezik önhöz. Sürgősen szükségük van valamilyen információra, és úgy gondolják, hogy ezt az interneten lehet a legkönnyebben megtalálni. Tájékozódni szeretnének, vagy csupán a tudásukat gyarapítani, pénzt költeni, vagy éppen pénzt keresni, sokféle ok lehet arra, hogy elindítsák kedvenc böngészőjüket.
Az internet viszont – más egyéb jó tulajdonságai mellett – a sebességről is szól. A látogatók gyors és kielégítő eredményre számítanak, ezért sehol sem időznek többet a kelleténél, folyamatosan keresik a legjobb megoldást. Ahol rövid időn belül (ez általában legfeljebb 10-30 másodperc) nem kapnak választ kérdéseikre, nem maradnak tovább, s új weboldalakon próbálnak szerencsét. Nincs is annál rosszabb egy weboldal tulajdonosa számára, mint amikor azt tapasztalja, hogy a látogatók éppen csak megnézegetik a nyitó oldalt, s nem is kíváncsiak a sok-sok munkával megírt belső tartalmakra, az igazi és nagyon kedvező üzleti ajánlatra.
Mit kell tennie tehát ahhoz, hogy maradásra, sőt vásárlásra bírja a látogatókat?
Egyszerűen csak alkalmazkodnia kell hozzájuk és böngészési szokásaikhoz. Úgy kell kialakítani a nyitó oldal kinézetét, szerkezetét és tartalmát, hogy azon egyértelműen el lehessen igazodni, s akadálytalanul lehessen a kínálathoz, a keresett tartalmakhoz, s végső soron az üzleti ajánlathoz hozzáférni.
De mik is azok a legfontosabb elemek, amelyeket legtöbben keresnek?
Legelőször is a kínálat, vagyis a weblap szolgáltatásainak, termékeinek felsorolása. Áttekinthető, könnyen kezelhető, logikus felépítésű menürendszerre van szükség, amin nem csak egy irányban, az egyes részletek, almenük felé, hanem ellenkező irányban, a főmenü felé is könnyen lehet haladni, navigálni.
A termékeket jó minőségű fotókkal, esetleg ábrákkal, s korrekt leírásokkal tudjuk csak sikeresen bemutatni. Nem lehet elintézni a dolgot azzal, ha a gyártó cég oldalára mutató linket teszünk a termék elnevezése mellé. A hiányos termékinformáció felbosszantja és távozásra készteti a látogatót. Az pedig semmiképpen nem hasznos, ha a kínálati oldalunkról szándékosan küldjük át egy másik weboldalra a látogatót.
Nem kevésbé fontos és keresett információ az árlista.
Sokan több honlapot is felkeresnek, hogy megtalálhassák a legkedvezőbb ajánlatot. Az ajánlat ár nélkül nem ér semmit, ezért az árérzékeny és az alaposan mérlegelő vevőinktől egyaránt elbúcsúzhatunk, ha titkoljuk az árainkat. A “kérje árajánlatunkat” elnevezésű űrlap kitöltésére kevesen vállalkoznak, s még kevesebben várják meg ameddig az ajánlat egy-két nap múlva megérkezik hozzájuk. Addigra már régen túl vannak a vásárláson, és kukába kerül a feleslegesen titkolózó cég levele.
További lényeges információ lehet a vásárlási feltételek egyértelmű és rövid leírása, vagyis, hogy milyen feltételekkel (megrendelés módja, szállítás módja, szállítási határidő, fizetési feltételek) lehet a termékhez, illetve szolgáltatáshoz hozzájutni, és milyen jótállási, szavatossági biztosítékokra lehet számítani. Természetesen nem maradhat el valahonnan a lap aljáról a hivatalos “Általános szerződési feltételek” sem.
A sok visszaélés miatt némi bizalmatlanság alakult ki az interneten keresztül vásárolni kívánó ügyfelekben, amit könnyűszerrel eloszlathatunk, ha részletesen leírjuk cégadatainkat és elérhetőségünket nevekkel, telefon- és faxszámokkal, céges e-mail címmel). Leendő ügyfeleink ugyanis joggal kíváncsiak arra, hogy ki szeretne velük üzletet kötni, kire fogják rábízni a pénzüket.
Mert az alapképlet nem változott az internet hatására sem: Üzlet mindig két ember között jön létre, nem pedig két gép között.