Quantcast
Channel: Chrome Ball Blog » webergonómia
Viewing all articles
Browse latest Browse all 6

Titkos árak.

$
0
0

ÁrakMa már Magyarországon is a vásárlások nagyon jelentős része az interneten történik. Ennél is nagyobb mértékben maga a vásárlás nem a világhálón zajlik ám ott informálódik az ügyfél, ott hasonlítja össze a termékeket, szolgáltatásokat. Tehát gyakorlatilag az interneten található információk alapján dönti el, hogy végül hol és mit fog vásárolni.

Ilyenkor vetődik fel a kérdés, hogy tulajdonképpen mit is keresnek látogatói weboldalán. Az nyilvánvaló, hogy azért keresik fel, hogy ott információkat találjanak termékeiről szolgáltatásairól. S gondolom az sem okoz meglepetést, hogy a leggyakrabban keresett információ az ár. Ez külföldön sincs másképp, de itthon még inkább jellemző.

Mégis rengeteg weboldalt látni ahol nincsenek feltüntetve árak, nagyon sok olyan ügyfelünk van nekünk is, akik különböző okokból nem tüntetik fel, hogy mennyiért lehet náluk vásárolni. De ezzel gyakorlatilag kihúzzák a weboldal lába alól a talajt, pont a lényegét veszítheti el az oldal.

Nézzük tehát miért rossz a kifogása annak aki nem tünteti fel árait.

Az ügyfeleinket szinte kivétel nélkül meg tudjuk győzni, hogy ne ezt az utat válasszák. S emiatt sok érv és ellenérv összegyűlt már nálunk, ezért ebben a bejegyzésben most egy csokorba gyűjtöttem azokat az érveket amiket fel szokás hozni, hogy miért nincs a weboldalon ár és természetesen ki is egészítem azzal, hogy miért nem helyes ez az érvelés.

1. Azért mert nagyon gyakran változnak az árak, sok munka frissíteni.

A kifogás második fele igaz, tényleg néha sok munka frissíteni az árakat. De ha ez elegendő ok lenne arra, hogy ne legyen, akkor a boltban is megtenné azt, hogy nem ír ki árakat, mindent az eladótól kell kérdezni?! Mit gondol ez mennyire vetné vissza a bolt forgalmát?

Ráadásul a mai, szerkeszthető weboldalaknál egy árat átírni maximum egy másodperc, tehát több ezres terméklistánál is maximum pár óra alatt elvégezhető amikor ár változás történik. Ennyi munkát bőven megéri befektetni abba, hogy ne veszítsen ügyfeleket csak azért mert a konkurencia viszont kitette a weboldalára az árait.

2. Nincs pontos ár, egyedileg tudunk árajánlatot adni.

Főleg az ilyen esetekben nagyon hasznos ha van kint a látogatónak kapaszkodó. Nem kell feltétlenül forintra pontos árat adni, de hozzávetőleges ár nagyságrendet mindenképpen. Nem igazán van olyan termék vagy szolgáltatás aminél nagyjából nem lehetne megmondani a nagyságrendet, ha pedig nagyon változó akkor ki kell írni, hogy mitől függően mekkora ár várható.

Nagyon sok ember van aki bizonyos szolgáltatások árát meg sem meri kérdezni hiszen “biztosan drága”, főleg ha ki sem írták a weboldalra. Sokkal több árajánlatkérés várható, hogy ha nem árul zsákbamacskát.

Ráadásul így nem csak több ügyfél érhető el, hanem önnek is jelentősen csökkenti a munkáját, hiszen azok számára akiknek elfogadhatatlan a nagyságrend nem fogják feleslegesen árajánlatkéréseikkel bombázni, hogy aztán megrökönyödve a magas áron csak feleslegesen dolgoztassák önt.

A weboldalt használja ki arra, hogy “elő-puhítsa” ügyfeleit, ott van lehetősége arra, hogy meggyőzze őket a szolgáltatásáról és ne mellbevágó élmény legyen számukra amikor árajánlatában küldi az összeget.

3. Megtudja a konkurencia és alám megy áraival.

Hihetetlen de ez is egy gyakori kifogás. Alapvetően helytelen, hiszen ön nem a konkurenciájának értékesít hanem az ügyfelei számára. Ha önnek jó a weboldala, meggyőzőek az írások és a termék is jó akkor nem érdemes árharca bocsátkoznia. Ez amúgy is zsákutca több szempontból, de főképp azért mert ha önnél nincs kint az ár akkor bármit nyújt a konkurenciája akkor is jobb önnél.

Ráadásul ha a konkurencia kíváncsi az ön áraira akkor árajánlatot, kitalált személy nevében, ugyanúgy tud öntől kérni, mint bárki más is, tehát ezzel nem zárta el az információszerzés elől.

4. A mi szolgáltatásainknál nem szokás árat írni.

Ezt nem kifogásként hanem inkább lehetőségként kellene használni. Használja ki és legyen ön azon kevesek között akik mégis adnak árat.

Nagyon sokszor úgy keresnek információkat a látogatók, hogy egyszerre megnyitják az azonos témájú weboldalakat, majd mindegyikre rápillantva azonnal szelektálják azokat ahol nincs ár. Persze itt számít sok egyéb is (milyen a weboldal, mi a címsor, stb.) de ha önnek van egy “árak” menüpontja akkor garantáltan ráveszi a látogatót, hogy benézzen oda.

5. Import árukészletünk van, az árfolyamok miatt naponta más áraink vannak.

Ma már ez sem okozhat gondot, hiszen egy programozó bármikor össze tud állítani egy olyan megoldást aminél önöknek csak az aktuális árfolyamot kell megadni és a weboldal összes ára automatikusan megváltozik.

Ugyanígy igaz ez nagyobb árukészlettel rendelkezők esetében is, nem kell egy általános emelésnél az összes árat átírni, megoldható mindez egyetlen kattintással is. Igaz, ehhez programoztatni kell egy modult, de ez csak egyszeri kiadás, nagyon gyorsan megtérül az ára.

6. A weboldal úgysem ad el semmit, csak azért van mert muszáj, hogy egy cégnek legyen.

Sajnos erre is sok példa volt már megrendelőink között. Nos ha valaki így gondolja akkor itt inkább szemlélet váltásban kell gondolkodni. Amelyik weboldal ilyen elgondolás alapján épül fel az általában igazolja is önmagát és valóban nem fog profitot termelni, csak egy (jobb esetben) szép online prospektus lesz a cégnek.

Az ön weboldalán kint vannak az árak? Ha nem akkor milyen “kifogása” van rá, hogy nincsenek?


Viewing all articles
Browse latest Browse all 6